O nas

Data Założenia Koła: 14 lipiec 1947 rok.
W dokumentach Koła Łowieckiego „ORZYC”, w Makowie Mazowieckim, nie zachowała się pierwsza Uchwała członków założycieli Koła Łowieckiego w Makowie Mazowieckim.
W rejestrze Kół Łowieckich znajdującym się w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie, widnieje data założenia koła 14 lipiec 1947 roku. Koło przyjęło nazwę „Ż U B R”.
Nie dysponujemy też listą nazwisk członków założycieli koła. Na dzień 1 stycznia 1950 roku, koło liczyło 9 członków. W oparciu o przekaz ustny kolegi Henryka Kniżewskiego, został sporządzony zapewne niepełny (brak imion) wykaz osób, które założyły nasze koło, a byli to min:
– Bargelski Jerzy – Łowczy Powiatowy
– Duda Edward
– Nowotko Stanisław
– Szymański Marceli
– Krupiński Antoni
– Nowakowski Stanisław
– Dorocki (imienia brak)
– Łazarski Franciszek
– Kniżewski Henryk –od 1949 r.
– Tyburski (imienia brak) – nie był członkiem koła, przewoził myśliwych i zwierzynę na polowaniu wozem konnym zaprzężonym w dwa konie – potocznie zwany ‘Wozakiem”.

Wóz wyposażony w stosowny stelaż drewniany (karawan) do przewozu głównie zajęcy.
W późniejszych latach zastąpił wozaka mieszkaniec Grzanki-Perzanowski.
W skład Pierwszego Zarządu Koła Łowieckiego wchodzili: Jerzy Bargelski- Prezes, Duda Edward-Łowczy, Nowotko Stanisław i Szymański Marceli.

W latach następnych ( 50/60 ubiegłego wieku) do koła przystąpili min: -Wasilewski Bolesław, Wróblewski Tadeusz, Sitkiewicz (imienia brak), Ogonowski (imienia brak- (Inżynier budownictwa, wyjechał na przełomie lat 60/70 XX wieku na Czarny Ląd gdzie zamieszkiwał, pracował i polował), Apanowicz (imienia brak, zam.
w Krasińcu), Trojanowski(imienia brak-zam. Gąsewo), Przedpełski (bdb), Wnuk(bdb), Adamowicz Jerzy, Mieczysław i Marek Komorowscy.
W pierwszych latach Koło Łowieckie „Żubr”, dzierżawiło tereny łowieckie od Urzędów Gmin położonych na terenie powiatu makowskiego; Szelków, Rzewnie-do miejsc. Boby, Różan-do rzeki Narew, Czerwonka –bez lasu Wąski Las, który należał do sąsiedniego koła „Ponowa”, część terenu gminy Krasnosielc i Płoniawy, grunty należące do miasta Makowa Mazowieckiego oraz Grzanka.

W tych latach rozpoczęto pierwsze prace, zmierzające do zagospodarowania łowisk – koło zaczęło uprawić poletka karmowe – zaczęto przestrzegać zasad hodowli i ochrony zwierzyny. W tym też czasie zorganizowane zostały punkty skupu dziczyzny przez firmę o nazwie „LAS”, jeden z pierwszych skupów dziczyzny znajdował się u kol. Edwarda Dudy, a następnie u kol. Henryka Kniżewskiego, gdzie był prowadzony do początku lat 90 (po transformacji ustrojowej państwa zniknęła z rynku firma „Las”, a wraz z nią istniejące punkty skupu). Została też założona „ Spółdzielnia Jedność Łowiecka”, w Warszawie, do której należeli też członkowie naszego koła.
W latach 50 ubiegłego wieku min. w związku z wstępowaniem w szeregi koła nowych członków oraz wejściem w życie „Dekretu o Prawie Łowieckim”, Koło Łowieckiego podzieliło się na dwa koła i przyjęto nazwy; Koło Łowieckie nr 1 i Koło Łowieckie
nr 2 w Makowie Mazowieckim, (Koło nr 2 obecnie „Świt Gąsewo). Koła podzieliły się posiadanymi obwodami. Koło Świt przejęło tereny położone na północ od Makowa Mazowieckiego. W tym też czasie na terenie kraju powstawały nowe koła łowieckie. Dotychczasowe obwody łowieckie zaczęły zmieniać swoje granice i dzierżawców i tak około 1974-5 roku po reformie administracyjnej kraju przy podziale na 49 województw osiągnęły swoje obecne granice.
Lp.Stary Nr obwód Nowy Nr obwodu Powierzchnia obwodu (ha) Granica z innym woj. Proponowany opis granic 205. 82 130 5358 Od m. Czerwonka Szlachecka szosą do drogi Maków Mazowiecki – Różan, którą do m. Perzanowo i dalej drogą przez m.m. Tłuszcz, Łaś, Rostki Stróże, Stary Szelków do rz. Orzyc, rz. tą do drogi Maków Mazowiecki – Jankowo i dalej drogą tą m.m. Jankowo, Janopole do m. Czerwonka Szlachecka.

196. 73 113 4639 Od m. Krzyżewo Borowe drogą do m. Cieciorki Szlacheckie, skąd rz. Różanica i drogą przez m.m. Dąbrówka, Czerwonka, Janopole, Jankowo, Maków Mazowiecki, Obiecanowo, Młodzianowo, dalej drogą przez m.m. Obłudzin, Popielarka do m. Krzyżewo Borowe.
Przez wszystkie lata od dnia założenia koła do chwili obecnej przez szeregi koła przeszła dość spora rzesza myśliwych. Obecnie Koło Łowieckie „Orzyc”, w Makowie Mazowieckim liczy 61 członków.

W tym miejscu należy nadmienić, że na samym początku lat 90 została zakończona budowa domku myśliwskiego, który został wybudowany z własnych funduszy koła przy ogromnym zaangażowaniu w wykonanie szeregu prac podczas budowy przez ówczesnych członków koła. Obiekt znajduje się na gruntach wsi Bazar gm. Szelków, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Makowa Mazowieckiego. Wyświęcenie domku myśliwskiego połączone z uroczystą kolacją wigilijną w tej siedzibie odbyło się w dniu 22 grudnia 1997 roku po polowaniu wigilijnym.

Od chwili wybudowania domku myśliwskiego obiekt ten przeszedł kilka modyfikacji, które wpłynęły na znaczną poprawę funkcjonalności i estetykę wnętrz.
Nasze łowiska położone w powiecie makowskim na obszarze 4 gmin tj. Czerwonka, Szelków, Płoniawy i Karniewo. Zimowe dokarmianie oraz walka z kłusownictwem to tylko niektóre
z podstawowych zadań Koła. Utrzymujemy stały kontakt rolnikami co z całą pewnością ma wpływ na szacowanie szkód.
W łowiskach występuje wiele gatunków zwierzyny grubej i ptactwa wodnego. Dominującym gatunkiem jest dzik, sarna i jeleń. W sezonie pozyskuje się ok. 50 jeleni, 50 saren oraz 60 dzików, a z zwierzyny drobnej; zające, bażanty, kaczki i lisy. Za pośrednictwem Biur Polowań organizowane są polowania dla myśliwych zagranicznych na jelenie byki. Myśliwi posiadający uprawnienia instruktorów strzelectwa myśliwskiego prowadzą w szczególności przystrzeliwanie broni połączone z instruktażem bezpiecznego jej używania i eksploatacji. Ponadto w dwóch poprzednich sezonach w ramach doskonalenia strzelectwa myśliwskiego zostały zorganizowane zawody w strzelaniu myśliwskim na strzelnicy w miejscowości Stepna Michałki, o Puchar Zarządu.

Janusz Kniżewski