ASF – Afrykański Pomór Świń -WAŻNE !!!-zapoznaj się z całością!

W związku z utrzymującym się zagrożeniem ASF przypominamy kolegom, że w czasie wykonywania polowań na dziki i pozyskania zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi przestrzegać  min;

-jeżeli patroszenie jest niezbędne w łowisku, wykonuj to na folii lub innym szczelnym materiale,

-zdezynfekuj miejsce patroszenia, nóż, ręce, obuwie środkami biobójczymi.

-w przypadku zauważenia nietypowych zachowań dzików lub padnięć należy niezwłocznie powiadomić zarząd koła oraz powiatowego lekarza weterynarii!.

W odniesieniu do powyższego zagadnienia Zarząd KŁ ” Orzyc”, informuje, że w sezonie 2019/20, Wojewoda Mazowiecki wprowadził na terenie całego województwa mazowieckiego sanitarny odstrzał dzików (Stwierdzone nowe ogniska ASF). Zgodnie z zarządzeniem  na terenie obwodu nr 130, zaplanowano odstrzał dodatkowo 4 szt dzików natomiast w obwodzie nr 113- 3 szt (niezależnie od zaplanowanej liczby w planie hodowlanym). Odstrzał ma się odbyć w terminie do dnia 31 marca 2020 roku. 

 Powiatowy Lekarz Weterynarii zorganizował spotkanie z Zarządami Kół z terenu powiatu makowskiego. Na spotkaniu przekazał warunki i cel odstrzału sanitarnego oraz rozwiązanie techniczne dotyczące tego zagadnienia.

Zgodnie z zarządzeniem dzierżawcy obwodów są zobligowane do prowadzenia odstrzału z zachowaniem przyjętych n/w zasad;

– Myśliwy otrzyma od łowczego imienne upoważnienie do dokonania odstrzału sanitarnego dzików,

-Wpis do książki ewidencji pobytu myśliwych w łowisku z zaznaczeniem, że jest to odstrzał sanitarny,

-Po odstrzale powiadomić łowczego oraz SMS do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Makowie  pod nr tel. 795 855 222 o treści; imię i nazwisko myśliwego, nr obwodu, miejsce odstrzału, wiek, płeć oraz waga dzika ( jeśli jest to locha-samica to wagę po wypatroszeniu) aby Lekarz Weterynarii miał możliwość skontrolowania dokonanego odstrzału.

-Do dnia 15 każdego miesiąca Zarząd Koła będzie informował PLW, o dokonanych odstrzałach za miesiąc poprzedni dołączając imienne upoważnienia na odstrzał sanitarny.

Pozyskany dzik w drodze odstrzału sanitarnego zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być zagospodarowany przez myśliwego lub oddany do utylizacji.

Zarząd Koła łowieckiego 'Orzyc”, informuje, że w  temacie ASF zostały znowelizowane z dniem 20 września 2018 roku przepisy dotyczące pozyskania i znakowania tusz odstrzelonych dzików w drodze odstrzału sanitarnego.

Pozyskany dzik w drodze odstrzału sanitarnego powinien być oznakowany już w łowisku znacznikiem (znaczniki do pobrania u łowczego i dostarczony do chłodni w celu wykonania badań w kierunku ASF). Znacznik zapięty w stawie skokowym na tylnym biegu, następnie przecięcie małżowiny usznej i wykonanie zdjęcia na którym ma być widoczny nr znacznika. Zdjęcie wydrukowane i załączone będzie do sprawozdania przesyłanego do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pozostałe zasady odstrzału sanitarnego bez zmian.

UWAGA !!!    WAŻNE!!!!

REALIZACJA od dnia 2.08.2019 r., do odwołania

Informujemy kolegów, że  w miesiącu lipcu 2019 roku  obwody łowieckie nr 113 i 130, w całości   zostały obgięte strefą „żółtą ” , ASF.. 

W związku z powyższym pozyskane dziki w obwodach nr 113 i 130, w drodze odstrzału obligatoryjnie mają być dostarczone wraz próbką pobranej krwi oraz patrochami i narogami, które należy zapakować w szczelnych workach foliowych do chłodni usytuowanej  na terenie obwodu nr 130, Wąski Las lub do chłodni Koła łowieckiego „Ponowa”, w miejsc. Głódki.

Terminy otwarcia poszczególnych chłodni;

Od poniedziałku godz. 8.00 do czwartku godz. 8.00 czynna chłodnia Wąski Las.

Od czwartku godz. 8.00 do poniedziałku godz. 8.00 chłodnia w miejsc. Głódki.

W przypadku nie odblokowania powyższych chłodni przez lekarza  z uwagi na brak wyników badań w kier., ASF, należy kontaktować się z kołem „Ursus”, kol. Włodzimierzem Ferenc celem dostarczenia tuszy dzika do badań.

Chłodnia przy siedzibie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Makowie Mazowieckim ul. Mazowiecka 7, nieczynna

Na miejscu wypełnić ankietę(epizodyczne) w części 1, dot. odstrzału, zapiąć znaczniki (jeden na tuszy, drugi na worku z patrochami używać znaczników znajdujących się w chłodniach). Pobraną próbkę krwi -opisać pojemnik zgodnie z nr znacznika,( pojemniki w chłodniach lub zaopatrzyć się we własnym zakresie oraz worki foliowe na patrochy). Dokonać wpisu w rejestr zgodnie z wzorem rejestru. We własnym zakresie zabezpieczyć próbkę z tuszy do oddzielnych badań na włośnia.

O powyższym powiadomić telefonicznie lub SMS, Powiatowego Lekarza Weterynarii Nr tel. . 795 855 222 i łowczego Koła. 

Po wykonanym badaniu krwi, tusza będzie do odebrania przez myśliwego, który pozyskał dzika.